Čarobnjaci iz De eN Di-a

  Suradnici u programu De eN Di
                           VLADIMIR JAGARIĆ
Biografski osnovni podaci
Rodio se u Zagrebu 1925.godine.Nakon osnovnog i srednješkolskog školovanja godine 1942.polazi u Glumačku školu Hrvatskog državnog kazališta u Zagrebu. Od 1943. godine do završetka rata uz školu volontira i u Drami kazališta. Nakon rata, 1945. godine diplomira na Zemaljskoj glumačkoj školi i dobiva stalan angažman u Drami Hrvatskog narodnog  kazališta u Zagrebu.
Kao mladi glumac bio je vrlo zaposlen. Igrao je tada sa slavnom „starom gardom“ zagrebačkih glumaca. S Dubravkom Dujšinom u „Šumi“ Ostrovskog (uloga:Bulanov), s Vikom Podgorskom u Čapekovoj drami „Mati“ (uloga:Toni), s Augustom Cilićem u Senečićevom komediji „Logaritmi i ljubav“ (uloga: Ivo), s Veljkom Maričićem i Emilom Kutijarom u Rables-ovoj  drami: “Montserat“ (uloga: Rikardo) i s Tito Strozzijem u Balsac-ovom : “Merkadet"-u (uloga:Minard). Igrao je još u Shakespear-ovim dramama:
“San ljetnje noći“ (uloga:Puk) i „Na tri kralja“ (uloga:Sebastijan).U to doba kratko vrijeme radi i kao tajnik Drame.Jednu sezonu (1955/56.) bio je u angažmanu u Sarajevskom kazalištu.
U jesen 1956.dolazi u Karlovačko kazalište,gdje je u sedam godina angažmana odigrao niz uloga. Od toga su značajnije „Horvat“ u Krležinom „Vučjaku“, “Bakonja“ u Matavulj-ovoj komediji „Bakonja fra Brne“, u Diklićevoj drami „Odnesi pozdrav šerifu“, uloga „Kapablanka“ te „Pirija“ u Meandrovoj komediji „Dyskolos“.  Dvije sezone je u Pionirskom kazalištu „Trešnjevka“ (današnja GK „Trešnja“) bio je glumac i redatelj (režije:Gorki-Fijan-„Mati“,Rabadan-„Tajne starog grada“ i dr.) Od 1965.godine do umirovljenja (1984) član je ansambla ZG “Komedija“ gdje pored ostalog igra Pepu Bandića u Ćopićevoj komediji „Osma ofenziva“, Atenjanina u Krležinoj „Salomi“ i Blahnika u Torkarovoj komediji „I opet taj Švejk“.

Radio je gotovo čitav svoj radni vijek u scenskim dječjim ustanovama kao redatelj.
Pored ostalih i u Dječjem kazalištu „Centar“ (Širolino “Dječje carstvo“  i posljednjih petnaestak godina(  do 2011. g. ) u Dramskom studiju programa „De eN Di“ na 
Črnomercu.
 U poslijeratnom Amaterskom kazalištu „Zvonko Svjetličić“ režirao je desetak predstava, od toga Ogrizovićevu „Hasanaginicu“ i Priestley-ev“Inspektor Gool“(1952).

                         HNK Zagreb,1951. g.                                                          HNK Zagreb,1951. g
 W. SHAKESPEARE: SAN LJETNE NOĆI                                            Honore dee Balzac: MERKADET
                               Vladimir Jagarić                                              Tito Srozzi i Vladimir Jagarić
                                       Uloga: Puk                                                                    Uloga: Minard


                                                          Karlovačko kazalište,1961.g.
                                                                Miroslav Krleža: VUČJAK
                                                  Smiljka Bencet i Vladimir Jagarić
                                                 Uloge: Eva - Amerikanka i Horvat

Bavio se i dokumentarno-planinarskom publicistikom. Po majci je zavičajan za selo Dol kod Pribića i zbog toga su njegovo žumberačko-podgorski korjeni vezani za žumberačko područje i planinarsku publicistiku. Napisao je oko 150 članaka/priloga za razne kulurološke časopise o zaštiti prirode,Žumberku i planinarskim temama.

Bio je urednik biblioteke,,Žumberak-Gorjanci'' ( 1986-89). U časopisu ,, Hrvatska revija'' ( br.2,3,2006.) objavljena je njegova opširna ilustrirana kronika ,,Planinarstvo u doba NDH u Zagrebu''.U ,,Samoborskom glasniku'' tiskan je njegov tekst u 6 nastavaka pod naslovom ,,Ilustrirana kronika cestogradnje'' (,,Žumberačka magistrala'').

Autor je slijedećih knjiga:
  • Svetište Majke Božje Dolske,(1999.)
  • Kronika o Pribiću,Dolu i okolici,(2001.)
  • Kraljičin zdenac,povisni prikaz o Sljemenu,(2006.)
  • Dom Runolist i „Runolistaši“ na Sljemenu,(2007.)
  • Dr.Ivan Krajač (o životu i djelu političara,ekonomiste,pravnika i planinara), 2009.

........................................................................................

MARIJA RAMLJAK, dirigent

Osnovni biografski podaci          
Marija Ramljak diplomirala je dirigiranje 2000.godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi maestra Pavla Dešpalja, a poslijediplomsko usavršavanje završila je na uglednoj budimpeštanskoj akademiji “Franz Liszt” u klasi maestra Tamasa Gala.
Još kao studentica, audicijom sa Zagrebačkom filharmonijom, postaje stipendistica fonda “Lovro & Lili Matačić” koji radi na afirmaciji mladih hrvatskih dirigenata.  
U sezoni 2004./ 2005. bila je korepetitor HNK u Osijeku.
2006. završila je ugledni London Master Class na Royal Music Academy u Londonu u klasi  maestra Janosa Fursta a usavršavala se i na drugim majstorskim tečajevima kod uglednih dirigenata kao što su Ronald Zollman, Yuri Simonov i Michael Dittrich.
Dirigirala je Zagrebačkom filharmonijom, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Hrvatskim komornim orkestrom....  te bila zborovođa za pojedine projekte orkestra i zbora HRT-a (Petar Svačić , Životinjska farma… Mon image) te na poziv  Slovenskog narodnog gledališća iz Ljubljane pripremila zbor za premijeru Verdijeve opere Traviata (2003.)
Dva puta (2007./2008. i 2010./2011.) bila je jedna od nominiranih kandidata renomiranog  Natječaja London Philharmonic i Philharmonia Orchestra za stipendiju u projektu International Conductors Academy Allianz Cultural Foundation.
2009. godine  dobitnica je 3. Nagrade na 12. Internacionalnom dirigentskom natjecanju sa DUNA Simfonijskim orkestrom i Mo.Dittrichom u Budimpešti.Od 1992.–1997. godine Marija Ramljak je voditelj dječjeg zbora u programu De eN Di.
                                  
                                                          ZKL - ljetni koncert
                          
 Priprema za nastup  zbora na svečanosti  otvorenja ambasade Malteškog Viteškog Reda u Zagrebu,1993.
                                .............................................................................


  






Branka Rudman


Branka Rudman vanjska je suradnica programa De eN Di od 1992. do 2002. god., te u tom periodu vodi plesni folklorni studio. Za koncerte i predstave koreografirala je oko dvadesetak plesova hrvatske folklorne baštine:
 Svečani završni koncert: Zagrebačko kazalište lutaka, lipanj 1993.

Svečane završne produkcije programa De eN Di u  ZKL (1993. -1995. g.) ● J. Tvrdeić / V. Jagarić Trnoružica-GK ŽAR PTICA (1998. g.)● J.Tvrdeić/V.Jagarić Bez briga-GK ŽAR PTICA (1999. g.) ● J.Tvrdeić/V.Jagarić Pepeljuga-GK ŽAR PTICA (1999.g.) ● J.Tvrdeić/V.Jagarić Zagrebačke priče-GK ŽAR PTICA(2000.g.) ● J.Tvrdeić/V.Jagarić Pepeljuga-40 Međunarodni dječji festival Šibenik (2000.g.) ● J.Tvrdeić/V.Jagarić Dani radosti Teatar EXIT, 2000.g.) ● Mladen Kušec/J.Tvrdeić/V.Jagarić Ogledalo-GK TREŠNJA (2001.g.) ● Mladen Kušec / J. Tvrdeić / V. Jagarić Ogledalo – Ilok, ( 2001. g.) ● J. Tvrdeić / V. Jagarić  Dolaze  nam dani radosti (2001. g.) ● J. Palada / J. Tvrdeić / V. Jagarić Mačak Macko-GK Trešnja (2002. g.)● J. Tvrdeić / Kušec / V. Jagarić  Slatki kao čokolada-Teatar EXIT (2002. g.)

Radi kao profesor hrvatskog jezika u jednoj osnovnoj školi na zagrebačkom Črnomercu, od 1999.g. uspješno vodi Lutkarsko kazalište Stribor, te je i dobitnica priznanja Zaklade Adris za izvrsnost rada u Striboru.
Branka Rudman je 2015. g. obranila teze doktorske disertacije Primjena dramaturških iskustava Stanislavskog, Brechta i Artauda u kazalištu lutaka te stekla titulu doktora znanosti.
  Predstava Mačak Macko - J.Palada/J. Tvrdeić/ V. Jagarić 2002.g. u GK Trešnja       (koreografija: Podravska sličica)

                                 ...................................  
 

 

 

VJEKOSLAV NJEŽIĆ,  kompozitor     

 U programu De eN Di surađuje  u periodu od 1994. do 1997. kao voditelj glazbene radionice udaraljki. Za predstavu Ogledalo (prema ideji J. Tvrdeić / scenarij - M. Kušec / režija V. Jagarić ) za Dvorski ples ( koreografija J. Tvrdeić) napisao je arr.  V simfonije, stavak 2 Luke Sorkočevića. 

Diplomirao je 1999. god. na studiju kompozicije, Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu, a 2003-2005.  je na poslijediplomskom studiju iz kompozicije i glazbene tehnologije na Fakultetu za umjetnost, medije i tehnologiju u Hilversumu,  Nizozemska. 

Redovni je profesor art. na Odsjeku za kompoziciju i glazbenu teoriju MA u Zagrebu.

Poseban interes gaji za elektroničku glazbu i glazbu za film i kazalište. Dobitnik je nekoliko međunarodnih nagađa i priznanja: Austrija, Francuska,Hrvatska. 



De eN Di band - Božićni koncert 12. /1995.  ZKL, Zagreb


De eN Di koncert -  Lambada u ZKL - u


    ...........................  



         





      
            TOMISLAV BABIĆ, skladatelj

Tomislav Babić sklada i aranžira autorsku glazbu za film, televiziju, teatar i reklame. 

Specijalizirao se za primjenjenu glazbu, glazbu za teatar, animirani i eksperimantalni film, kao i za satiričke tekstove (u suradnji s kazalištem Karempuh).

Pisao je glazbu za niz crtanih filmova u produkciji Zagreb filma (Prof. Baltazar), te neke u produkciji Croatia filma, od kojih su mnogi  međunarodno nagrađivani.

Piše glazbu za mnogobrojne TV emisije. Također radi za razne reklamne agencije i video studije. Koautor je svih aktualnih HTV-ovih špica i glazbenih podloga. U funkciji je aranžera i producenata u nekoliko glazbenih pop-produkcija.


Kao glazbeni aranžer i kompozitor surađuje sa programom De eN Di od 1997. godine pišući nekoliko glazbenih  aranžmana za dječji zbor i plesne koreografije.Pored primjenjene glazbe, piše djela suvremene komorne i elektroničke glazbe (Nimbus Dei). 

Sklada i za festival Muzički Bienale u Zagrebu. Glazbu studirao u Americi.

* * *
           
Za De eN Di skladao je i aranžirao sljedeće skladbe: 
1. Završni svečani ljetni koncert programa De eN Di      
    Zagrebačko kazalište lutaka,  lipanj, 1997. g.  

 'Mali GU-GU'
  • Baronesa Šircl – gl. arr. T. Babić 
  • Hickory - gl. arr. T. Babić 
  • Pjesma Malteških vitezova ( Mario Kinel / arr. Tomislav Babić) 
  • Szo San – gl. arr. T. Babić 
  • Mali GuGu – gl. arr. Tomislav Babić 
     * * *

2. Predstava- M. Kušec "OGLEDALO
     Režija: Vladimir Jagarić – GK Trešnja, 2001. g.
  
 M. Kušec / V. Jagarić OGLEDALO (ples Vilnjaka - Koreografija : Josipa Tvrdeić
  
Glazba za koreografije: 
  • Egipatski ples - gl. arr. Tomislav Babić 
  • Ples vilenjaka, glazba : Vilenjaci  Tomislav Babić

* * *
3. Predstava- M. Kušec "OGLEDALO" – Ilok, ČEŠKI dom, 2001. g. Režija: Vladimir Jagarić

Glazba za koreografije:
  • Egipatski ples - gl. arr. Tomislav Babić
  • Ples vilenjaka, glazba : Vilenjaci Tomislav Babić
* * *
4. P    Predstava- Ch. Andersen / J. Tvrdeić: "KRALJEVSTVO ZA NOVO RUHO". režij    Režija: V. Jagarić  – GK Trešnja, 2004. g.

U ulozi baronese Šircl -Tara Rosandić  

  • Pjesma baronese Šircl – gl. arr. Tomislav Babić
5. Predstava- J. Tvrdeić "PRIČE IZ ČAROBNE ŠKRINJE" – Režija: Vladimir Jagarić Teatar EXIT. 2004. g

 
 'Priče iz čarobne škrinje'

  •  Pjesma baronese Šircl – gl. arr. T. Babić
* * *

6. Predstava - Ch. Perrault / J. Tvrdeić
 "ČAROBNA FRULICA" Režija: Vladimir Jagarić 
-  Teatar EXIT. 2005. g.
    J, Tvrdeić / V. Jagarić: Čarobna frulica (Egipatski ples - koreografija: Josipa Tvrdeić )
    fotografija probe
    Glazba za koreografije: 
  • Egipatski ples - gl. arr. Tomislav Babić   
  • Ples vilenjaka Glazba : Vilenjaci - Tomislav Babić
* * *

7. Predstava- J. Tvrdeić "KAMO JE NESTAO FELIX ?
     Režija: Josipa Tvrdeić / Sanja Prnjak - Teatar EXIT. 2005. g.

      Kineski ples ( koreografija Josipa Tvrdeić )
  •  Pjesma Draguljara – gl. arr. T. Babić 

* * *

8. Predstava- E. Kishon / J. Tvrdeić "SOBA S  5*  ZVIJEZDICA" Režija: Josipa Tvrdeić , Teatar EXIT. 2008. g.


  •      Pjesma GuGu – gl. arr. T. Babić
9. Predstava H. Ch. Andersen / Josipa Tvrdeić
    Zar kraljevstvo za ruho?
    Režija: Josipa Tvrdeić
   GK Trešnja, 2011.
Ples Tango na dvoru! ( koreografija:Josipa Tvredić)
Glazba: Tomislav Babić El tango des Emperador des nudos


                  

........................................................................................ 


  IVANA MILJAK

U programu De eN Di surađuje na području scenografije i  kostimografije.   
. J. Tvrdeić / V. Jagarić Čarobna sjetiljka ( premijera u ZKL,2005.)
. Ch. Preault /J. Tvrdeić Pepeljuga ili Pobjeda dobrote ( premijera u GK Trešnja, 2010.)
.  H. Ch. Andersen/ J. Tvrdeić Zar kraljevstvo za novo ruho?
   ( premijera  u GK Trešnja 2011.) 
. W. Shakespeare/O. Wilde / J. Tvrdeić Važno je sanjati ( premijera u Teatru Exit, 2012,
. W.i J. Grimm / Josipa Tvrdeić Mačak Macko u čizmama 
  ( premijera u Teatru Exit,2013.)
 - Ch. Perrault / J. Tvrdeić Trnoružica ili Poljubac ( premijera u Teatar Exit, 2014. )
  - Grimm / M. Kušec /Josipa Tvrdeić  Ogledalo - Teatar (premijera -Teatar Exit, 2015.

 - J. Tvrdeić/J.B.P. Moliere:Čarobni kazališni zastor /Građanin plemić 
   (premijera - Teatar Exit, 2016.)
Bavi se restauratorskim radom ( uređenje interijera; rad na freskama). Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, u srpnju 2012.

  Scena iz predstave  Kraljevna i zrno
 Čarobna sjetiljka - scena  otmice 
.............................................................................
Tek početna skica scenografije

Rad na scenografiji u studiju De eN Di

Pepeljuga ili Pobjeda dobrote







Predstava Važno je sanjati  ( režija josipa Tvrdeić)

Predstava  Mačak Macko u čizmama
 Predstava J. Tvrdeić:TRNORUŽICA ili POLJUBAC
Predstava J. Tvrdeić:Ogledalo, ogledalce! ( Ogledalo i kraljica Amarelis)

Predstava Josipa Tvrdeić:Čarobni kazališni zastor ( Moliere: Građanin plemić)
Režija: Josipa Tvrdeić - Svečana predstava povodom 25 obljetnice rada programa De eN Di u Teatru Exit 
 
                                                       ...........................
 
                            
 
 
 
  Sandra Kuduzović


U programu De eN Di je od svoje šeste godine kada je krenula na suvremeni ples i glazbenu radionicu, a aktivna je članica sve do danas.
Od sezone  2021./ 2022. u okviru programa De eN Di počinje kao voditelj kreativnih dječjih radionica,te novinarske radionice za djecu i mlade.
Od 2008.g. je stilistica kostimografije, te asistira Josipi Tvrdeić,autorici i voditeljici programa kreativnih komunikacija za djecu i mlade De eN Di -  na dramskim probama predstava: 
 M. Držić / J. Tvrdeić Mali Pom iliti Kolo od igre – Teatar Exit,2009.g. ● Ch. Parrault / J. Tvrdeić Pepeljuga ili Pobjeda dobrote - GK Trešnja, 2010.g. ●  Tvrdeić / J. Tvrdeić Audicija za stilske vježbe – Teatar EXIT, 2010.g. ●  H. Ch. Andersena/ J.Tvrdeić Zar kraljevstvo za novo ruho ? - GK Trešnja,2011. g. ●  J. Tvrdeić/ J. Tvrdeić: Zagrebačke priče - Dječji cabaret - Teatar Exit,2011.g. ● W. Shakespeare /O.Wilde /J.Tvrdeić - Važno je sanjati - Teatar EXIT, 2012.g. ● J.Tvrdeić /J. Tvrdeić: Kazališne priče - Teatar Exit, 2012. g. ● W.i J. Grimm / M. Kušec /J. Tvrdeić: Mačak Macko u čizmama -Teatar Exit, 2013. g. ●  E.Kishon/J. Tvrdeić:Teatar i to!  Teatar Exit, 2013.g.● Perrault/Grimm/Tvrdeić: Trnoružica ili Poljubac - Teatar Exit, 2014.g. ● J.Tvrdeić: MODNA PARADA ili I ti to zoveš stil? - Teatar Exit, 2014. g. ● Grimm/M. Kušec /J. Tvrdeić  Ogledalo, ogledalce - Teatar EXIT,2015. g. ● E. Kishon / J. Tvrdeić A sve uz osmijeh ! Teatar EXIT, 2015. g.                    

Na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, stekla je zvanje magistrice struke novinarstva. Diplomirala je na temu Društva Naša djeca Črnomerec radom  ''Kulturni menadžment neprofitnog amaterskog teatra na primjeru programa De eN Di''. 
Kao novinarka radila je pet godina u domaćim medijima, a sada radi na mnogim projektima u marketingu za brojne domaće poznate  brendove. 

 Predstava Modna parada ili Ti to zoveš stil? ( Scenarij i režija: Josipa Tvrdeić) Styling: Sandra Kuduzović